Bota

Irani fillon testimin e vaksinës së tij

“Ky ishte një mesazh për popullin iranian që ne tashmë besojmë në atë që do t’i injektojmë njerëzve tanë dhe nëse ka ndonjë ndërlikim të gjithë ne dhe familjet tona do t’i pranojnë ato me dëshirë,” tha Ministri i Shëndetësisë Saeed Namaki

IRAN– Sipas një raporti të mediave lokale Irani ka filluar testimin e vaksinës së tij të bërë në vend për herë të pare.

Tayebeh Mokhber, vajza e zyrtarit të lartë Mohammad Mokhber, ishte personi i parë që mori një dozë të Cov-IranBlessing  të Martën.

“Ky ishte një mesazh për popullin iranian që ne tashmë besojmë në atë që do t’i injektojmë njerëzve tanë dhe nëse ka ndonjë ndërlikim të gjithë ne dhe familjet tona do t’i pranojnë ato me dëshirë,” tha Ministri i Shëndetësisë Saeed Namaki në komentet e transmetuara në TV shtetëror.

Mokhber, ndërkohë, tha se vendi do të ishte në gjendje të prodhonte rreth 1.5 milion doza në muaj brenda pak javësh.

Pothuajse 55,000 iranianë kanë vdekur me koronavirus që nga fillimi i pandemisë – shteti më i madh në Lindjen e Mesme – ndërsa më shumë se 1.2 milion njerëz janë infektuar.

Udhëheqësit e Iranit kanë thënë në mënyrë të përsëritur se sanksionet e SHBA ndalojnë hyrjen e vaksinave të koronavirusit, megjithëse sanksionet bëjnë përjashtime për ilaçet dhe ndihmat humanitare.

Teherani ka regjistruar skemën Covax të Organizatës Botërore të Shëndetësisë, e cila është krijuar për të shpërndarë vaksinat në të gjithë botën.

Artikuj te ngjajshem

Shkruaj nje koment

Back to top button