Bota

Arrestohet ‘El Chapo’ i Azisë, dominonte tregun e paligjshëm të drogës në disa kontinente

HOLLANDË– Tse Chi Lop, një shtetas kanadez i lindur në Kinë, thuhet të jetë kreu i Kompanisë, e cila dominon një treg të paligjshëm të drogës prej 70 miliardë dollarësh në Azi. I listuar si një nga të arratisurit më të kërkuar në botë, Tse u arrestua në aeroportin e Amsterdamit, Schiphol. Australia tani do të kërkojë ekstradimin e tij për t’u përballur me gjyqin atje.

Policia Federale Australiane (AFP) beson se Kompania, e njohur gjithashtu si Sindikata Sam Gor, është përgjegjëse për deri në 70% të të gjitha barnave ilegale që hyjnë në vend. 56-vjeçari është krahasuar me bosin meksikan të drogës Joaquin El Chapo Guzman, për shkak të shkallës së ndërmarrjes së tij të pretenduar.

Policia Australiane thuhet se e kishte ndjekur Tse për më shumë se një dekadë para se ai të arrestohej të Premten ndërsa ishte gati të hipte në një fluturim për në Kanada.

Një deklaratë e policisë, e cila nuk e përmendi Tse, tha se urdhri i arrestit ishte lëshuar nwë2019, me policinë në Hollandë duke vepruar sipas një njoftimi të Interpolit.

“Ai ishte tashmë në listën më të kërkuarve dhe u arrestua bazuar në raprtin që morëm,” – tha një zëdhënës i policisë Hollandeze të arrestimit të Premten.

 Reuters publikoi një hetim të veçantë ndaj Tse në 2019, duke e përshkruar atë si njeriu më i kërkuar i Azisë. Agjencia e lajmeve citoi vlerësimet e KB si duke thënë se të ardhurat e sindikatës vetëm nga shitjet e metamfetaminës mund të ishin deri në 17 miliardë dollarë në 2018.

Përpjekja për të arrestuar Tse, Operacioni Kungur, përfshiu rreth 20 agjenci nga kontinentet anembanë globit me AFP që mori drejtimin, sipas Reuters. Tse thuhet se ka lëvizur midis Macau, Hong Kong dhe Tajvani në vitet e fundit. Ai më parë kaloi nëntë vjet në burg pasi u arrestua me akuzat e trafikut të drogës në SH.B.A. në vitet 1990.

Media Australiane e përshkroi arrestimin e tij si më të rëndësishmin për policinë federale të vendit në dy dekada.

Artikuj te ngjajshem

Shkruaj nje koment

Back to top button