Bota

Arrestohet i riu shqiptar, kërcënoi me vdekje familjen e ish të dashurës

E kërcënuar, e ngacmuar në mënyrë të përsëritur, e izoluar nga të gjitha afeksionet, e detyruar të ç’abonohet nga mediat sociale dhe të veshë vetëm rroba të errëta.

Ky është makthi i përjetuar nga një 20-vjeçare italiane për shkak të partnerit të saj.

Një periudhë e errët që vazhdoi edhe pas përfundimit të marrëdhënies, midis përndjekjeve ndjekjeve, që për fat të mirë përfundoi me arrestimin e përndjekësit të saj, e cila ndodhi ditët e fundit në Cornaredo, në Milano.

Një 21-vjeçar shqiptar, ka përfunduar në pranga në akuzat e veprimeve përndjekëse dhe dëmtimeve të rënduara.

Gjatë periudhës së bashkëjetesës me vajzën, e cila zgjati më pak se një vit, përveç që e detyroi atë të ndërpresë çdo marrëdhënie me miqtë dhe të fshijë profilet e saj shoqërore, ai i kishte vendosur asaj një ‘kod të veshjes’ të vetin, duke e lejuar atë të përdorte vetëm rroba të errëta.

Ditët e fundit, 21-vjeçari u gjurmua në Cornaredo dhe u arrestua për veprimet e rënda të kryera ndaj ish-të dashurës së tij, në muajt nëntor dhe dhjetor 2020, në Settimo Milanese.

Sipas asaj që doli, për shkak të xhelozisë që ai ndjente ndaj vajzës, ai e kishte kërcënuar dhe ngacmuar atë disa herë, duke e detyruar atë të ndryshonte zakonet e saj të jetës.

Madje sapo mbaroi bashkëjetesa, i riu i kishte dërguar asaj disa mesazhe, duke e kërcënuar me vdekje në rast se ajo fillonte një lidhje të re romantike.

Për më tepër, ai i kishte dëmtuar makinën e gjyshes nga nëna, viktimës, kishte lyer derën e një apartamenti në pronësi të gjyshërve nga babai i vajzës me shkrime fyese dhe ofenduese dhe kishte dëmtuar derën e godinës ku ajo jetonte me nënën dhe gjyshen e saj.

Më në fund, në kulmin e përshkallëzimit të akteve persekutuese, në fund të dhjetorit, me ndihmën e një bashkëpunëtori të paidentifikuar, ai hodhi një ‘bombë’ letre në ballkonin e shtëpisë së vajzës, duke shkaktuar dëme në strukturë dhe mbi të gjitha duke krijuar panik.

Një rrethanë, kjo e fundit, e cila konfirmoi më tej rrezikun e tij gradualisht në rritje.

Pas arrestimit, burri u dërgua në burg në San Vittore.

Artikuj te ngjajshem

Shkruaj nje koment

Back to top button