Bota

Britani, shtyhen masat anti covid edhe për 3 javë, shkollat do të vazhdojnë të mbeten të mbyllura deri në 8 Mars

BRITANI-Boris Johnson deklaroi sot se nuk ka shpresë për ndonjë lehtësim të bllokimit për tre javë të tjera pas datës së rishikimit nga mesi i Shkurtit, duke përjashtuar përfundimisht idenë që disa nxënës të tjerë mund të kthehen në klasa pas gjysmës së mandatit. Tani vetëm punëtorët kryesorë janë në shkolla, me të gjithë të tjerët të mësuarit në distancë.

Ai tha sot se shkollat ​​nuk do të rihapen deri të paktën më 8 Mars ndërsa ai u përpoq të shuante zemërimin në rritje të Tory duke premtuar një ‘hartë rrugore’ nga bllokimi në javët e ardhshme. Kryeministri dha lajmin e zymtë për miliona fëmijë dhe prindër që luftuan në një deklaratë në Dhomën e Komunave këtë pasdite, duke thënë se ai e dinte se sa ‘të irrituar’ do të ishin ata, raporton DailyMail. 

“Ne nuk do të këmbëngulim për një ditë më shumë sesa është e nevojshme, por as nuk do të relaksohemi shumë shpejt,”– tha ai. ”Pamja e përgjithshme duhet të jetë më e qartë deri në mes të Shkurtit.”

Britania ë shtë një nga vendet më të goditura nga koronavirusi, ku sitatë e ka përkeqësuar dhe përhapja e shpejt e variantit të ri, duke rrezikuar kapacitetet e spitaleve.

Artikuj te ngjajshem

Shkruaj nje koment

Back to top button