Bota

FOTO/ Gjendet balena gjigande e ngordhur në bregdetin italian, peshon rreth 70 ton

ITALI– Rojet  bregdetar në Itali kanë  pikasur një balenë gjigande në det, dhe kanë dërguar dy anije për tërheqjen e saj në det.

Balena ishte e ngordhur dhe peshonte rreth 70 ton, ndërsa BBC shkruan se është balena më gjigante e gjetur ndonjëherë në Mesdhe.

Balena u tërhoq pranë portit të Sorrento, afër Napolit me dy anije gjigande pasi operacioni ishte i vështirë.

Shumë biologë detarë dhe ekspertë të tjerë po hetojnë shkakun e ngordhjes, ndërsa thanë se skeleti i saj do dërgohet në muze.

Artikuj te ngjajshem

Shkruaj nje koment

Back to top button