Uncategorized

FOTO/ Presidenti Joe Biden u betua me një Bibël Familjare 127-vjeçare në Përurimin e tij

SHBA– Më 20 Janar 2021, Presidenti Joe Biden dhe Zëvendëspresidentja, Kamala Harris u betuan në zyrë në një ceremoni përurimi që dukej ndryshe nga asnjë tjetër në historinë Amerikane. Në dritën e pandemisë së vazhdueshme të koronavirusit dhe shqetësimeve të shtuara të sigurisë, nuk kishte qindra mijëra mysafirë që shikonin nga tribunat në Kapitol ose ishin mbushur krah për krah në Qendrën Kombëtare. Dhe nuk kishte atë paradën e gjatë festive përuruese poshtë Avenue të Pensilvanisë.

Kur Joe Biden bëri betimin e tij si president i 46-të të Shteteve të Bashkuara, ai e bëri këtë me një dorë në një Bibël, e cila ishte shumë e veçantë për të dhe familjen e tij. Kjo sepse Presidenti përdori Biblën e Familjes Biden, një libër i trashë pesë inç që daton që nga viti 1893, e cila u mbajt nga Dr. Jill Biden.

Më 30 Prill 1789, George Washington dha betimin e tij për zyrën si presidenti i parë i Shteteve të Bashkuara, duke përdorur një Bibël të huazuar nga lozha më e vjetër Masonike në Nju Jork, Lozha Masonike e Shën John’s No. 1, e cila ishte hapur rastësisht, sipas Komitetit të Përbashkët të Kongresit për Ceremonitë Përuruese.

Që nga ajo kohë, gati çdo president ka dhënë betimin e tyre me një dorë në një Bibël, megjithëse, teknikisht, nuk ka asnjë kërkesë që ata të përdorin një kontekst fetar ndërsa e bëjnë këtë. Disa nga pasardhësit e Uashingtonit (si Presidentët Dwight D. Eisenhower dhe George HW Bush) përdorën Biblat e tyre, ndërsa të tjerët zgjodhën Bibla që dikur i përkisnin presidentëve të tjerë të shquar (për shembull, ish Presidenti Barack Obama zgjodhi Biblën Lincoln për inaugurimin e tij në 2009 , duke bërë ai i pari që e bëri këtë pasi që u përdor fillimisht në 1861).

Sidoqoftë, shumica e ish presidentëve përdorën një vëllim me domethënie personale sesa me rëndësi historike, përfshirë Franklin D. Roosevelt (ai hapi Biblën e tij të familjes në një pasazh të ndryshme për secilin nga katër inaugurimet e tij presidenciale), John F. Kennedy, dhe Jimmy Carter (i cili përdori Biblën e George Uashingtonit).

Biden ndoqi gjurmët e Roosevelt, Kennedy dhe Carter, kur ai përdori Biblën familjare .

“Thjesht ka qenë një trashëgimi familjare në anën e Biden të familjes dhe çdo datë e rëndësishme është aty. Për shembull, çdo herë që jam betuar për ndonjë gjë, data ka ka qenë në të dhe është shkruar në Bibël “.– tha ai.

“Unë gjithmonë kam qenë dhe do të jem djali i Kitty Finnegan. Nipi i Geraldine Finnegan nga Famullia e Shën Palit në Scranton; një pasardhës krenar i Finnegans të Qarkut Louth të Irlandës. Stërnipi i një njeriu të quajtur Edward Francis Blewitt, rrënjët e të cilit burojnë nga Ballina, një qytet i vogël në County Mayo të Irlandës, ”– shkroi Biden.

Hera e parë që Biden u shfaq me Biblën e tij Familjare ishte më 5 janar 1973, kur u betua si senator i Shteteve të Bashkuara nga Delaware. Në atë kohë, dy djemtë e tij  Beau dhe Hunter Biden, ishin ende duke u rikuperuar nga aksidenti me makinë që i mori jetën gruas së parë dhe vajzës së Biden, sipas Oprah Magazine.

Që nga ajo kohë, Biden ka përdorur Biblën e tij familjare për gjashtë ceremonitë e tij të betimit si senator i SH.B.A., si dhe dy betimet në detyrë që ai mori si nënkryetar i Presidentit Obama në 2009 dhe 2013, dhe, natyrisht, ceremonia e betimit të tij si President i Shteteve të Bashkuara.

Tridhjetë e katër vjet pasi babai i tij u betua në shtratin e tij në spital, Beau Biden gjithashtu përdori Biblën e Familjes Biden për ceremoninë e betimit të tij si prokuror i përgjithshëm i Delaware në 2007. Beau ndihmoi gjithashtu për të mbajtur trashëgiminë e madhe familjare gjatë Ceremonisë Presidenciale të Përurimit. Përdorimi i Biblës së Familjes Biden ishte vetëm një mënyrë që Presidenti i dha homazhe djalit të tij të ndjerë, i cili vdiq nga kanceri i trurit në 2015, gjatë Ceremonisë Presidenciale të Përurimit.

Artikuj te ngjajshem

Shkruaj nje koment

Back to top button