Bota

FOTO/ Temperatura -56 gradë celcius! Kafshët ngrijnë nga i ftohti ekstrem, kthehen në statuja

RUSI– Në Mongoli të Kazakistanit, në një territor mes Rusisë dhe Kinës në hemisferën veriore temperaturat kanë arritur në -56 gradë celcius, duke bërë që shumë kafshë si qen, mace, dele, dhelpra apo lepuj të ngrijnë të gjalla.

Kryqi i Kuq Ndërkombëtar dhe Gjysëmhëna e Kuqe kanë ndërhyrë duke ndihmuar rreth 2000 familje barinjsh që jetojnë në këtë rajon, shumicën e kohës të bllokuar nga moti i keq.

Kjo zonë është e njohur pasi më herët shkencëtarët kanë zbuluar mamuthë gjigandë të lashtë miliona vjeçarë, një zonë tepër e ftohtë ku rekordi i temperaturës është -67 gradë celcius.

Artikuj te ngjajshem

Shkruaj nje koment

Back to top button