Uncategorized

Gjendet e vdekur emigrantja etiopiane, simbol i integrimit në Itali

ITALI– Një emigrante etiopiane e cila u bë një simbol i integrimit në Itali duke ndërtuar një biznes të djathit në fshatrat Alpine është vrarë në fermën e saj. Një punonjës I fermës nga Gana ka pranuar autorësinë e vrasjes së 42-vjecares. I dyshuari, 32-vjeçari Adams Suleimani, thuhet se e vrau atë me një çekiç për shkak të  një mosmarrëveshje mbi një pagë të prapambetur.

Gudeta, e cila u arratis nga Etiopia në 2010, kishte bërë shtëpinë e saj në Valle dei Mocheni dhe u pa si një histori suksesi e shkëlqyer e emigrantëve në një kohë të rritjes së armiqësisë ndaj emigrantëve në Itali. Gudeta ishte e njohur për prodhimin e djathit të dhisë dhe produkteve të bukurisë në fermën e saj La Capra Felice – e cila ishte ndërtuar në tokë të braktisur më parë.

“Unë krijova hapësirën time dhe u bëra e njohur, nuk kishte asnjë rezistencë ndaj meje,” i tha ajo Reuters në një intervistë 2018. Sidoqoftë, të njëjtin vit ajo zbuloi se kishte marrë kërcënime rracore, dhe në fillim të këtij viti një burrë u burgos për nëntë muaj për plagosjen e Gudeta.Historia e saj u raportua nga media të shumta ndërkombëtare si një shembull i asaj që migrantët mund të arrinin kur t’u jepej mundësia. Ajo erdhi ndërsa partia e krahut të djathtë të Ligës po shijonte një sukses të paparë në të gjithë vendin në një platformë për të kufizuar emigracionin. Lideri i diskutueshëm i Lidhjes, Matteo Salvini ktheu anijet e emigrantëve nga portet italiane dhe kërkoi që vendet e tjera të BE-së të ndajnë barrën e refugjatëve.

Artikuj te ngjajshem

Shkruaj nje koment

Back to top button