Aktualitet

Gjirokastra renditet qarku i dytë më i preku nga Covid-19

Eugena Tomini shefja e Survejancës dhe Shërbimit të Inteligjencës Epidemike në ISHP, ka deklaruar ditën e sotme se tri qarqet me numrin më të lartë të personave të infektuar më Covid-19 janë Tirana, Gjirokastra dhe Lezha.

Tomini: Sa i takon situatës epidemiologjike ajo vijon që të jetë me intesitet të lartë nga 254-347 raste për 100 mijë banorë. Vetëm javën e fundit është vënë re një ulje e rasteve, në krahasim me një javë më herët. Qarku që mban peshën më të madhe të rasteve është Tirana, Gjirokastra dhe më pas Lezha, ka një transmetim të lartë komunitar.

Në Gjirokastra shënohen rreth 1258 rase aktive dhe 33 të vdekur, duke e renditur Gjirokastrën qarkun e dytë më të prekur nga Covid-19

Artikuj te ngjajshem

Shkruaj nje koment

Back to top button