Bota

Gripi i zogjve: India nis shfarosjen e shpendëve në kulmin e pandemisë

India kanë filluar të shfarosi dhjetëra mijëra zogj, pasi patate e egra, sorra dhe rosat në të gjithë vendin dolën të infektuara me gripin e shpezëve.

Zyrtarët e zbuluan së pari llojin e H5N8 një javë më parë kur tufa zogjsh u gjetën të ngordhura në shtete të ndryshme.

Ndërsa shumica e llojeve të këtij virusi janë me rrezik të ulët për njerëzit, njerëzit këshillohen të mos prekin zogj të ngordhur ose të dukshëm të sëmurë.

Alarmi vjen ndërsa India vazhdon të luftojë me pandeminë e koronavirusit. Ndërsa numrat e rasteve kanë rënë, vendi po përgatitet gjithashtu të nisë një program masiv vaksinimi për të vaksinuar qindra miliona në muajt e ardhshëm.

Kështu që shtetet kanë qenë të shpejtë për të vepruar në lidhje me raportet e gripit të shpendëve, duke njoftuar heqjen e shpendëve dhe masa të tjera.

Artikuj te ngjajshem

Shkruaj nje koment

Back to top button