Uncategorized

Irani miraton planet për armë bërthamore, rriten tensionet në përvjetorin e vrasjes së Suleimanit

IRAN-Irani ka njoftuar plane për të pasuruar uraniumin deri në 20% pastërti , vetëm një hap larg niveleve të shkallës së armëve, pasi tensionet me SHBA-në u rritën gjatë ditëve të fundit të presidencës së Donald Trump.

Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike (IAEA) konfirmoi se ishte njoftuar për vendimin e Iranit për të rritur pasurimin në objektin Fordow, e ndodhur në një mal për ta mbrojtur atë nga sulmet ushtarake, megjithëse Teherani nuk tha kur do të fillonte procesi.

Fundjava gjithashtu shënon përvjetorin e parë të një sulmi me dron të SH.B.A.-së që vrau gjeneralin e lartë Qassem Suleimani , me Washingtonin që me sa duket përgatitej për hakmarrje të mundshme. Pasi SH.B.A. rriti forcën ushtarake dhe gjuhën kërcënuese, ministri i jashtëm i Iranit, Javad Zarif, e akuzoi atë në prag të Vitit të Ri për përpjekjen për të krijuar një “pretekst për luftë”.

Presidenti i zgjedhur amerikan, Joe Biden, ka bërë të qartë se ai shpreson të ringjallë marrëveshjen bërthamore të Iranit të 2015-ës, i njohur si Plani i Përbashkët Gjithëpërfshirës i Veprimit, i cili u braktis nga Trump në 2018. Marrëveshja e kufizoi Iranin në pasurimin e uraniumit në 3.67%. Ai gjithashtu bëri thirrje që Fordow të kthehej në një strukturë kërkimi dhe zhvillimi.

Irani filloi të shkelë marrëveshjen në 2019, në përgjigje të tërheqjes së Amerikës dhe vendosjes së sanksioneve. Por kjo ka sinjalizuar gjithashtu një dëshirë për t’u ribashkuar në marrëveshje, në këmbim të lehtësimit të sanksioneve. Nënshkruesit e tjerë të marrëveshjes, përfshirë BE, Franca, Gjermania, Britania e Madhe, Kina dhe Rusia, kanë qëndruar asnjëanës, duke shpresuar që marrëveshja të rikthehet nën qeverisjen e Biden.

Marrëveshja e vitit 2015 kishte për qëllim të zgjaste kohën e ndërprerjes së vendit për krijimin e një arme bërthamore nga disa muaj në të paktën një vit. Nëse Irani rifillon nivelin më të lartë të pasurimit, tensionet ndërkombëtare që i paraprinë marrëveshjes mund të kthehen.

Artikuj te ngjajshem

Shkruaj nje koment

Back to top button