Sport

Milan-Juventus, Pirlo dhe frika Covid: “Presim rezultatin e tamponeve”

Trajneri i Juventusit ka folur në prag të ndeshjes kundër kuqezinjve: “Milani është skuadra që duhet të mundet, ata nuk kanë humbur për një vit, por ne do të luajmë ndeshjen tonë”

ITALI – “San Siro”, plot kujtime. Për Andrea Pirlon, ndeshja e nesërme do të jetë një kthim nga e kaluara: me Milanin ai luajti dhe fitoi shumë. Madje edhe pa publik, stadiumi i tij i vjetër do t’i zgjojë emocione unike. Atje ai festoi “skudeton” e fundit si kuqezi, atje ai do të përpiqet të mbajë gjallë ëndrrën bardhezi të Juventusit: mposhtja e liderëve, do të nënkuptojë ngushtimin e hendekut të pikëve, që i ndan ata nga vendi i parë (10 por me një ndeshje më pak), çka do të jetë edhe një mesazh i fortë për kampionatin.

Rreziku i Covid-19? Le të fillojmë me mungesat: Pirlo nuk do të ketë Moratën (i dëmtuar dhe në dyshim edhe për Sasuolon) dhe Aleks Sandro, që të hënën ka rezultuar pozitiv me Covid-19. Përveç këtyre, ekziston rreziku që të infektuar të rinj mund të dalin nga tamponët e sotëm: “Ne bëmë testet këtë mëngjes dhe po presim rezultatin pasdite. Bazuar në to do të vendosim për formacionin, që në çdo rast nuk duhet të kemi alibi. Ne shkojmë në “San Siro” për të luajtur ndeshjen tonë, pa frikë dhe probleme. Ne kemi një skuadër konkurruese në çdo repart”

Sulmi juventin? Pa Moratan, së bashku me Ronaldon do të jetë Dibala, i cili “dje kishte disa pak temperature, por sot është më mirë dhe mendoj se ai mund të jetë pjesë e ndeshjes”. Sa i përket Kristianos, Pirlo e pranon varësinë nga CR7: “Eshtë vendimtar për ne, ashtu siç ka qenë gjithmonë në të gjitha skuadrat, kur ke një kampion si ai, është e pashmangshme të mos jesh i varur. Ne e kemi vendosur atë në një pozicion që të jetë më i kthjellët para portës”. Në mes mund të kishte hapësirë ​​për Rabiot, i cili shërbeu për Superkupën.

Kujdes nga kundërsulmi? Pirlo ka veçanërisht frikë nga kundërsulmet e Milanit: “Ne do të duhet të jemi të kujdesshëm, sepse ata janë shumë të mirë në rikuperimin e topit dhe kanë njerëz, të janë të mirë në vrapimin në hapësirë ​​dhe arritjen e golit, me disa pasime. Ne nuk duhet të bëjmë disa gabime dhe të luajmë mirë teknikisht, për të shmangur veprimet e tyre. Ne shkojmë në “San Siro” për të imponuar lojën tonë. Unë dua të shoh një Juve të bindur për forcën e saj, kundër një Milani që është mirë mendërisht dhe fizikisht. Do të jetë një lojë shumë taktike, ku ne duhet ta drejtojmë ndeshjen, duke ditur që ata janë shumë të mirë në kundërsulme”.

Artikuj te ngjajshem

Shkruaj nje koment

Back to top button