AktualitetBota

Nesër në Stamboll Turqia dhe Greqia ulen në tryezë, mediat greke nxjerrin detaje. Ja çfarë e detyroi Erdoganin të bënte hapa pas

Takimi i dy delegacioneve turke dhe greke është planifikuar për në 10 të mëngjesit të së hënës, 25 janar dhe do të zhvillohet në një nga dhomat e hotelit në Stamboll, me pamje nga Bosfori.

Synimet e Turqisë janë pak a shumë të njohura, si dhe arsyet pse Ankaraja vendosi të vinte në tryezë pas pesë viteve të plota dhe pas më shumë se një viti në të cilin ajo ka treguar një qëndrim krejtësisht të kundërt, me sfida dhe agresion të vazhdueshëm në Egje dhe Mesdheun Lindor.

Kthesa e papritur e udhëheqjes turke është e lidhur drejtpërdrejt me dy faktorë kryesorë.

“Rexhep Tajip Erdogan, i cili e pa vendin e tij të afrohej shumë me sanksionet e BE dhjetorin e kaluar, vendosi të mos i tërhiqte më tej zinxhirët pasi kjo ndoshta do të detyronte edhe “miqtë” e Turqisë (Gjermani, Spanjë). , Itali) për të marrë një pozicion pranë Francës, Greqisë dhe Qipros. Vendosja e sanksioneve në këtë kohë është e sigurt se do t’i japë një goditje vendimtare ekonomisë turke dimërore, duke marrë lehtësisht parasysh kostot për qeverinë Erdogan”,- shkruajnë mediat greke.

Sipas mediave greke, Erdogan synon të arrijë në Samitin e Marsit pa ndonjë surprizë të pakëndshme, ku do të përpiqet të nxjerrë një paketë të mirë nga Evropa me armë.

Faktori i dytë kritik në “dëshirën” e Turqisë për dialog ka të bëjë me ndryshimin e qeverisë në Shtetet e Bashkuara dhe pasigurinë përreth synimeve të Uashingtonit në “epokën e Biden” për qëndrimin e saj në Mesdheun Lindor, si dhe brenda NATO-s.

Artikuj te ngjajshem

Shkruaj nje koment

Back to top button