Bota

Një 44-vjeçar shqiptar po gjykohet për vrasjen e një gruaje të moshuar 18 vite më parë

Çështja e Chrysoula Spathoula të pafat nga Dimini e cila mbeti e pazgjidhur për 18 vjet shkon në Gjykatën Penale pas një vendimi të Këshillit Gjyqësor

GREQI– Një gjyq nga Gjykata e Volosit, Greqi do të vendos në bankën e të akuzuarit një shqiptar 44- vjeçar, identiteti i të cilit nuk bëhet i ditur. Akuza që rëndon mbi të është ajo e vrasjes së 71- vjeçares Chrysoula Spathoula, në Maj të 2002 në shtëpinë e saj në Dimini.

Vrasja e pazbuluar dhe e mbetur në arkiv u rihap pas 18 vjetësh, konkretisht Korrikun e kaluar, kur një gjurmë gishtash në shtëpinë e të ndjerës u identifikua se i përkiste një ndërtuesi shqiptar 44-vjeçar, i cili jetonte në Volos.

Policia e Volosit arrestoi 44-vjeçarin si i dyshuari kryesor për vrasje, i cili mohoi pjesëmarrjen e tij në çështje dhe dënua me paraburgim. Një tjetër shqiptar 45-vjeçar u arrestua për të njëjtën çështje Shtatorin e kaluar në Florina si bashkëpunëtor në vrasje. 45-vjeçari gjithashtu mohoi çdo përfshirje në vrasje.

Pas përfundimit të hetimit, çështja iu referua Këshillit Gjyqësor të Volos për një vendim.  Sipas panelit, 44-vjeçari është referuar në një Gjykatë Penale për t’u gjykuar për vrasje me paramendim dhe burgimi i tij do të zgjatet për gjashtë muaj të tjerë.  Sipas informacionit, në vendimin e Gjykatës, krahasimi i gjurmës së gishtit të palmës së marrë me materialin gjenetik të të dyshuarve për vrasje ishte vendimtar.

Që nga fillimi i hetimit policor, grabitja u konsiderua si motivi më i mundshëm i autorëve të vrasjes, pavarësisht nga fakti se imazhi i shtëpisë së 71-vjeçarit me ato pak gjëra që ekzistonin ngriti pikëpyetje se çfarë mund të kërkonin autorët e krimit. Nga ana tjetër, sipas LR, disa dëshmi raportuan se e ndjera po përhapte informacione në lidhje me paratë që dhe gjetjet antike që ajo i mbante në shtëpinë e saj.

Artikuj te ngjajshem

Shkruaj nje koment

Back to top button