Aktualitet

“Nuk mund të flemë mbi dafina”, nëndrejtori i ISHP-së bën deklaratën e fortë: Në vendin tonë është duke qarkulluar një lloj i ri i koronavirusit

Nëndrejtori i Institutit të Shëndetit Publik, Dritan Ulqinaku tha se situata e koronavirusit në vend duhet ta marrim seriozisht, dhe nuk mund të flemë mbi dafina, pasi rastet e shtuara në javët e fundit do  të na vendosin përballë një mbingarkese në spitale.

“Unë do të konsideroja që më mirë të ngremë alarmin sesa të flemë mbi dafina. Gati 900 raste në ditë është një situatë që ne duhet ta marrin shumë seriozisht”, u shpreh ai.

Zoti Ulqinaku theksoi se ndoshta jemi në ditët më të këqija të përhapjes së koronavirusit në vend.

“Nuk duhet t’ia lemë rastësisë, duhet realisht të reflektojmë që e keqja nuk ka kaluar dhe përkundrazi jeni ndoshta në ditët më të këqija të këtij COVID-i”, tha ai në euronews.

Sa i përket mutacioneve të reja të COVID, mjeku theksoi se në Shqipëri po qarkullon një lloj i ri i virusit, por ende nuk është identifikuar saktësisht.

“Eshtë virus ndryshe, eshtë koronavirus, por ndryshe nga koronavirusi që ka qarkulluar deri më tani në vendin tonë. Por, nuk jemi akoma në gjendje të themi që është nga Brazili, apo i Afrikës së Jugut apo Anglisë”, tha ai.

Artikuj te ngjajshem

Shkruaj nje koment

Back to top button