Aktualitet

Pandemia Covid-19 në Gjirokastër/ Statistikat që prej fillimit të pandemisë, ja sa raste aktive dhe humbje jete shënohen

Pandemia Covid-19 në Gjirokastër

Gjatë karantinimit Gjirokastra shënohej në zonën e gjelbërt por krahasuar me fillimin e pandemisë Gjirokastra sot shënohet e para në vend në raport me popullsinë. Që nga fillimi i pandemisë Covid-19 qyteti i Gjirokastrës ka patur 1237 raste pozitive.

Në ditën e djeshme janë konfirmuar 121 raste pozitive me Covid-19, ndërsa që prej fillimit të pandemisë janë shëruar 1135 dhe kanë vdekur 14 pacientë.Gjatë 24 orëve të fundit 14 pacient kanë rezultuar negativ.

  • Bashkia Dropull 11 aktive dhe 10 të dyshuar.
  • Bashkia Libohovë 6 aktive dhe 8 të dyshuar.
  • 0 paciente të hospitaluzuar në Spitalin Infektiv.
  • Të gjithë pacientet e tjerë janë me simptoma të lehta dhe monitorohen nga MF.
  • 106 pacientë të karantinuar në banesë si persona të dyshuar apo kontakte të pacientëve me COVID.
  • Vijonë puna për gjurmimin dhe hetimin e të gjithë kontakteve dhe monitorimin e situatës epidemiologjike.

Artikuj te ngjajshem

Shkruaj nje koment

Back to top button