Bota

Pandemia godet rrjetin e kompanisë belge të çokollatave, Godiva mbyll 128 dyqane në SHBA

Godiva tha se pa një rënie të kërkesës për blerje në dyqanet e saj, veçanërisht në mes të pandemisë së koronavirusit. Në të njëjtën kohë, kompania tha se ka parë rritje në shitjet në internet përmes ushqimeve, klubeve dhe partnerëve të tjerë me pakicë.

SHBA– Kompania belge e prodhimit të çokollatës Godiva, do të shesë ose mbyllë të gjitha 128 dyqanet e saj në Amerikën e Veriut brenda muajve të ardhshëm, tha kompania këtë javë.

Godiva tha se pa një rënie të kërkesës për blerje në dyqanet e saj, veçanërisht në mes të pandemisë së koronavirusit. Në të njëjtën kohë, kompania tha se ka parë rritje në shitjet në internet përmes ushqimeve, klubeve dhe partnerëve të tjerë me pakicë.

EO Nurtac Afridi, i cili u emërua muajin e kaluar nga kompania mëmë e Turqisë e Govida Yildiz Holding, tha në një deklaratë me shkrim se kompania gjithmonë ka qenë e përqendruar në atë që kanë nevojë për konsumatorët tanë dhe se si ata duan të përjetojnë markën tonë, për këtë arsye ne e kemi marrë këtë vendim.

Raportet lokale treguan se shumë nga dyqanet e Godiva do të qëndrojnë të hapura deri në ditën e Shën Valentinit, një periudhë e madhe e shitjeve për çokollatat. Foxi Bussines raportoi se një dyqan Indianapolis Godiva do të mbyllet më 15 Shkurt, ndërsa shtatë dyqane në Texas do të mbyllen deri në fund të Marsit.

Godiva nuk tha menjëherë se sa punonjës do të preken.

“Sigurisht, ky vendim ishte i vështirë për shkak të kujdesit që kemi për çokollatorët tanë të përkushtuar dhe të zellshëm që do të ndikohen. Ne jemi mirënjohës për gjithçka që ata kanë bërë për të bërë momente të mrekullueshme për konsumatorët tanë dhe përhapjen e lumturisë përmes një shërbimi të jashtëzakonshëm ndaj klientit.”– tha Afridi.

Masa vjen më pak se dy vjet pasi Godiva njoftoi një nxitje për të hapur 2,000 kafene në të gjithë botën për gjashtë vjet. Kafenetë ofrojnë një menu të zgjeruar përtej çokollatës, duke përfshirë produkte të pjekura, sanduiçe dhe kafe.

Në atë kohë, Godiva kishte planifikuar të hapte rreth një të tretën e kafeneve në SH.B.A. Dyqanet me pakicë të Godiva në Evropë, Lindjen e Mesme dhe Kinë do të vazhdojnë të mbeten të hapura.

Artikuj te ngjajshem

Shkruaj nje koment

Back to top button