Bota

Perëndimi e quan ‘Djalli’ raketa e re ruse është e aftë të shkatërroi një territor sa Franca

Rusia ka në plan të provojë raketën e re që Putini përmendi tre vjet më parë dhe që nga ajo kohë është pritur me padurim nga bota .U njoftuan gjithashtu se raketa, të cilën Putini e quajti “një përparim teknologjik i ngjashëm me lëshimin Sovjetik të vitit 1957”, do të përdorej në luftë

Sipas Ministrisë së Mbrojtjes Ruse, RS-18 Sarmat do të jetë në gjendje të lëshojë 10 koka të mëdha termonukleare ose 16 koka të vogla, ose të dyja, për të mposhtur mbrojtjen raketore të armikut.

Thuhet se raketa strategjike 100 tonësh mund të përshkojë afërsisht 10 mijë kilometra.

RS-28 Sarmat, i njohur në Perëndim si Djalli, do të zëvendësojë projektin sovjetik SS-18 Voyevoda, raketa balistike më e rëndë në botë. Raketat mund të godasin objektiva si nga poli i Veriut ashtu edhe nga ai i Jugut.

Raketa thuhet se është e aftë të shkatërrojë një zonë me madhësinë e Teksasit ose Francës.

Ushtria tha se mund të fluturojë 27 herë më shpejt se shpejtësia e zërit. Në provën e tij të parë në 2016, u raportua se regjistroi një shpejtësi prej 12 mijë kilometra në orë dhe efikasiteti i shpërthimit të një koke bërthamore të kryer ishte më shumë se 2 megatonë TNT.

Pentagoni ka punuar gjithashtu në zhvillimin e armëve hipersonike në vitet e fundit dhe Sekretari i Mbrojtjes i SH.B.A. Mark Esper deklaroi në gusht se Shtetet e Bashkuara do t’i kishin këto armë ‘ndoshta brenda disa vitesh’.

Në fjalimin e tij drejtuar kombit në mars 2018, Putini njoftoi projektin e ri së bashku me sistemet e tjera të armëve, dhe vuri në dukje se aftësia për të bërë manovra të mprehta në rrugën drejt objektivit do ta bënte të pamundur mbrojtjen e kësaj rakete.

Artikuj te ngjajshem

Shkruaj nje koment

Back to top button