Bota

Rekord temperaturash në Spanjë, termometri shkon në -34.1 ° C.

Spanja aktualisht po goditet nga Stuhia Filomena me reshje të dendura dëbore që priten edhe në lartësi prej vetëm 200 metra në zona të mëdha të brendësisë së gadishullit, tha AEMET të enjten. Kryeqyteti, veri-lindor dhe zonat malore të jug-lindjes mund të shohin reshje dëbore deri në 50 centimetra gjatë ditëve të ardhshme

SPANJË- Temperatura rekord u regjistruan në stacionin e motit Vega de Liordes, i vendosur në një lartësi prej 1,874 metra në provincën veriperëndimore të Leon. Temperaturat kanë arritur rekordin prej -34.1 ° C një ditë më parë në Pirenejet lindore sipas Reuters.

Spanja aktualisht po goditet nga Stuhia Filomena me reshje të dendura dëbore që priten edhe në lartësi prej vetëm 200 metra në zona të mëdha të brendësisë së gadishullit, tha AEMET të enjten. Kryeqyteti, veri-lindor dhe zonat malore të jug-lindjes mund të shohin reshje dëbore deri në 50 centimetra gjatë ditëve të ardhshme.

Bora e madhe dhe erërat e akullta shpërthyen në Spanjë ndërsa temperaturat ranë në -34.1C, më e ulta e regjistruar ndonjëherë në gadishullin Iberik

‘’Temperatura ftohëse u regjistrua në Clot del Tuc de la Llanca në Aragon në Pirenejtë Spanjolle në 5.19 të mëngjesit’’,- tha një zyrtat i agjecisë AEMET.

Artikuj te ngjajshem

Shkruaj nje koment

Back to top button