Bota

Shteti i parë që kryeson botën/ Vaksina Pfizer/BioNTech “dështon” në Izrael, mijëra persona infektohen pas marrjes së dozës së parë

IZRAEL- Vaksina e Pfizer/BioNTech duke se ka “dështuar” në Izrael. Mijëra persona pasi kanë marrë dozën e parë të saj janë infektuar me Covid. Lajmin e ka bërë të ditur CNN, ku shkruan se kjo ka ndodhur pas vaksina do pak kohë që të japë efektin e saj. Në lidhje me këtë ka reaguar edhe një profesor shëndetësie ku ka thënë se doza e parë siguron më pak mbrojtje nga virusi së sa është raportuar.

“Doza e parë e vaksinës së Pfizer siguron më pak mbrojtje ndaj Covid sesa tregohet fillimisht nga kompania farmaceutike dhe mund të mos mbrojë nga llojet e reja të virusit,” tha Nachman Ash.

Izraeli është shteti i parë që kryeson vaksinimet në botë. Deri tani në Izrael janë raportuar të vaksinuar me dozën e parë rreth 12% të popullisë.

Artikuj te ngjajshem

Shkruaj nje koment

Back to top button