Bota

Skoci/Kryeministrja Sturgeon paralajmron mbyllje totale

Ajo thotë se kabineti ka vendosur të prezantojë nga mesnata sonte një kërkesë ligjore për të vendosur mbylljen totale, përveçse për qëllime thelbësore. Kjo është e ngjashme me bllokimin e shpallur vitin e kaluar, thotë ajo.

SKOCI– Nicola Sturgeon, ministrja e parë e Skocisë, po bën deklaratën e saj në parlamentin Skocez në këto momente. Ajo thotë se kabineti ka vendosur të prezantojë nga mesnata sonte një kërkesë ligjore për të vendosur mbylljen totale, përveçse për qëllime thelbësore. Kjo është e ngjashme me bllokimin e shpallur vitin e kaluar, thotë ajo. Sturgeon thotë se varianti i ri ka ndryshuar situatën, pasi ajo e krahason situatën tani me një garë.

”Në një korsi është vaksina dhe në një korsi tjetër është virusi, i cili tani po funksionon më shpejt për shkak të mënyrës se si ka ndryshuar”- thotë ajo.

Varianti i ri tani përbën pothuajse gjysmën e rasteve të reja në  Skoci. Kjo do të thotë se situata është më shqetësuese tani sesa ka qenë në çdo kohë që nga marsi i vitit të kaluar. Sturgeon thotë se shkollat ​​do të mbyllen për shumicën e nxënësve deri në 1 shkurt. Do të ketë përjashtime për fëmijët e punëtorëve kryesorë dhe fëmijëve në nevojë, thotë ajo.

Udhëtimet jo-thelbësore brenda dhe jashtë Skocisë nuk do të lejohen, thotë ajo. Deri në 20 persona do të lejohen të marrin pjesë në një funeral. Mensat në vendin e punës do të duhet të zbatojnë përsëri rregullin 2 metra; përjashtimi prej 1 metri nuk do të lejohet më.

Artikuj te ngjajshem

Shkruaj nje koment

Back to top button