Bota

Spanjë/ Rrjedhja e gazit nga kaldaja u bë shkak i shpërthimit të fuqishëm që i mori jetën 4 personave

SPANJË–  Shpërthimi i fuqishëm tronditi Madritin dje, duke shkaktuar 4 viktima dhe dhjetëra të plagosur. Shpërthimi ndodhi në rrugën Toledo, ndërsa deri tani janë dëmtuar shumë ndërtesa.  Shërbimet e zjarrëfikësve dhe policët shkuan në vendin e ngjarjes dhe ndihmuan qytetarët të largohen nga ndërtesat e dëmtuara. Sipas medias vendase El Pais, shpërthimi u shkaktua nga një ndërhyrje në kaldajë.

Një erë e fortë e gazit mbushi ndërtesën e qendrës famulltare të Iglesia de la Virgen de la Paloma dje pasdite. Era filloi të përhapej në shtatë katet me tulla të ekspozuara, duke u bërë gjithnjë e më intensive. Një nga priftërinjtë që ishin atje, sipas burimeve të Kryepeshkopatës, vendosi të thërriste David Santos Muñoz, një elektricist dhe besimtar i mirënjohur në famulli. Muñoz, 35 vjeç, erdhi menjëherë. Pas mbërritjes, ai u nis për të inspektuar një nga disa kaldajat që ka ndërtesa.

Minuta më vonë, fasada e bllokut fluturoi nëpër ajër. Emergjenca e Madrid konfirmoi vdekjen e tij në 7:00 pasdite. Shpërthimi gjithashtu mori jetën e dy burrave të tjerë, mosha e të cilëve nuk është dhënë. Sot në mëngjes u konfirmua viktima e katërt, prifti Rubén Pérez Ayala, 36 vjeç, i cili vdiq në spital. Sipas Kryepiskopatës, kaldajat kishin kaluar rishikimin.

Artikuj te ngjajshem

Shkruaj nje koment

Back to top button