Bota

Tani, dy epidemi të ndara të COVID: ajo e variantit të vjetër që po bie dhe e variantit të ri

Lisbonë, Portugali – Në javën e parë të dhjetorit, Kryeministri i Portugalisë u dha njerëzve të tij të lodhur nga pandemia një dhuratë të hershme të Krishtlindjes: kufizimet në tubime dhe udhëtime për shkak të COVID-19 do të hiqeshin nga 23 deri më 26 dhjetor në mënyrë që ata të mund të kalonin sezonin e festave me familjen dhe miqtë.

Menjëherë pas atyre festave, pandemia shpejt doli nga kontrolli.

Deri më 6 janar, numri i rasteve të reja të përditshme COVID-19 të Portugalisë u rrit mbi 10,000 për herë të parë. Në mes të janarit, me këmbanat e alarmit që cingëronin çdo ditë regjistrime të reja të infeksioneve dhe vdekjeve, qeveria urdhëroi një bllokim për të paktën një muaj dhe një javë më vonë mbylli shkollat e vendit.

Por ishte shumë pak dhe shumë vonë. Portugalia ka thuajse prej një jave, shumicën e rasteve të përditshme dhe vdekjeve për 100,000 njerëz në botë, sipas statistikave të përpiluara nga Universiteti Johns Hopkins.

Jashtë spitaleve të mbingarkuara të vendit tani, linjat e gjata të ambulancave presin me orë të tëra për të lënë pacientët e tyre me COVID-19.

Problemet e Portugalisë ilustrojnë rrezikun e humbjes së vigjilencës pandemike kur një variant i ri, me përhapje të shpejtë ishte në përgjim.

Përhapja e pandemisë në të gjithë Evropën po furnizohet gjithnjë e më shumë nga një mutacion virusi veçanërisht ngjitës, i zbuluar për herë të parë vitin e kaluar në Anglinë juglindore, thonë ekspertët e shëndetit. Kërcënimi po i shtyn qeveritë të vendosin bllokime të reja të ashpra dhe ndalime policore.

Viggo Andreasen, një profesor asistent në epidemiologjinë matematikore në Universitetin Roskilde, në perëndim të Kopenhagës, tha se varianti i ri është ai që përmbysi lojën.

“Në sipërfaqe, gjërat mund të duken mirë, por nën të, varianti (i ri) po përvijohet,” i tha ai Associated Press.”

Në Danimarkë, varianti po kërcënon të nxjerë pandeminë jashtë kontrollit, pavarësisht suksesit relativ të hershëm në kontrollimin e përhapjes së virusit. Kryeministri Mette Frederiksen tha këtë muaj “është një garë me kohën” për t’i shtyrë njerëzit të vaksinohen dhe për të ngadalësuar progresin e variantit sepse ai  është tashmë shumë i përhapur për t’u ndaluar.

Instituti Kombëtar për Shëndetin Publik dhe Mjedisin në Hollandë javën e kaluar raportoi rritje të rasteve të variantit dhe paralajmëroi se ai do të shtojë më shumë numrin e pranimeve dhe vdekjeve në spital.

“Ekzistojnë në thelb dy epidemi të ndara COVID-19: një epidemi që përfshin variantin” e vjetër “, në të cilën infeksionet po zvogëlohen dhe një tjetër epidemi që përfshin variantin (e ri), në të cilin infeksionet po rriten,” tha Instituti.

Hollanda hyri në një bllokim të ashpër pesë-javor në mes të dhjetorit, duke mbyllur shkollat ??dhe bizneset jo-thelbësore ndërsa infeksionet e reja u rritën. Kryeministri Mark Rutte zgjati bllokimin me tre javë të tjera në 12 janar, duke përmendur shqetësimet në lidhje me variantin e ri.

Javën e kaluar, qeveria Hollandeze shkoi një hap më tej dhe prezantoi një shtetrrethim nga ora 9 e mëngjesit në 4: 30 të mëngjesit, si dhe kufizimin e numrit të miqve që njerëzit mund të kenë në shtëpi  në ditë.

Zbulimi i variantit të ri ka shtyrë vendet e tjera të BE të forcojnë masat e tyre të bllokimit. Belgjika ka ndaluar të gjitha udhëtimet jo-thelbësore për banorët deri në mars dhe Franca së shpejti mund të fillojë një bllokim të tretë nëse shteti i ndalimit i saj ditor 12-orësh nuk ngadalëson përhapjen e infeksioneve të reja.

Versione të tjera të mutuara të virusit janë shfaqur në Brazil dhe Afrikën e Jugut.

Varianti britanik ndoshta do të bëhet burimi dominues i infeksionit në Shtetet e Bashkuara deri në mars, thonë ekspertët. Deri më tani është raportuar në më shumë se 20 shtete.

Eksperti më i lartë i sëmundjes infektive të qeverisë amerikane, Dr. Anthony Fauci, thotë se shkencëtarët po përgatisin një azhornim për vaksinat COVID-19 që të japin zgjidhje për variantet britanike dhe të Afrikës së Jugut.

Moderna, prodhuesi i një prej dy vaksinave që përdoren në SHBA, thotë se po fillon të provojë një dozë të mundshme përforcuese kundër versionit të Afrikës së Jugut – një variant që Fauci tha ishte “edhe më ogurzi” se ai britanik.

Pfizer, i cili bën një vaksinë të ngjashme COVID-19, thotë se vaksina e vet i duket efektive kundër variantit nga Britania, megjithëse mbeten pyetje në lidhje me variantin e Afrikës së Jugut.

Artikuj te ngjajshem

Shkruaj nje koment

Back to top button