Bota

U hodh në ujë për të marrë kryqin, përplaset në shkëmb, rrezikon shtyllën kurrizore. Orë kritike për 25-vjeçarin

24 orët e ardhshme janë vendimtare për 25-vjeçarin fatkeq grek, i cili ndërsa zhytej për të kapur Kryqin në ujë, në Amarynthos, Evia u plagos rëndë dhe fillimisht u mjekua në spital.

Menjëherë pas ngjarjes në ujërat e akullta, miqtë e tij u zhytën për ta ndihmuar pasi 25-vjeçari nuk mund të notonte. Një ambulancë e EKAB shkoi në vendngjarje, por ekipet e shpëtimit nuk ishin në gjendje ta lëviznin të riun përmes ujit, dhe më pas u desh ndërhyrja e një anije për ta transportuar të riun.

Për shkak të seriozitetit të dëmtimit të tij, u vendos që të transferohej në Athinë dhe për këtë arsye u krijua një operacion për transferimin e tij nga EKAB në Evia nën koordinimin e Qendrës Kombëtare të Urgjencës të Atikës. Ai arriti në KAT në orën 15:30 dhe menjëherë u prit nga mjekë të specializuar.

Pas ekzaminimeve të specializuara, ekipi i mjekëve të KAT të udhëhequr nga neurologë dhe neurokirurgë, zbuluan një dëmtim serioz të qafës, që gjithashtu ndikon në funksionimin e palcës kurrizore.

Sipas Protothema.gr, disa grafi do të duhet të përsëriten në mënyrë që mjekët të kenë një pamje më të qartë të shkallës dhe llojit të dëmtimit të palcës kurrizore dhe të vlerësojnë gjendjen totale.

Artikuj te ngjajshem

Shkruaj nje koment

Back to top button