Aktualitet

U zhduk në mënyrë të mistershme/Shqiptarja po mbahet me zor nga dy burra

Vazhdon misteri i zhdukjes së 19-vjeçares shqiptare Artemis, gjurmët e të citës u zhdukën në mënyrë të mistershme më 16 tetor në Koropi, Greqi.

Rasti i një kufome femër të gjetur në në një valixhe, e cila përfundimisht rezultoi se i përkiste një gruaje 38-vjeçare kineze, e kishte alarmuar familjen e 19-vjeçares, që u frikësua se mos trupi i pajetë i gruas mund të ishte i së bijës, Artemisës, që për fat të mirë nuk u konfirmua.

Anastasios Dougas, avokati i familjes, tregon se ka informacione kontradiktore se vajza 19-vjeçare po mbahet kundër vullnetit të saj nga dy burra dhe spekulon se që kur çështja është bërë aq e madhe sa njerëzit janë në dijeni të çështjes, nuk përjashton mundësinë që këta burra të kenë bërë ndryshime të rëndësishme në pamjen e saj.

“Informacioni që kemi është se ajo po mbahet nga dy burra kundër vullnetit të saj. Në fakt, ata e kanë parë atë në Volos dhe Athinë, është saktësisht e njëjta dëshmi. Pas dimensionit që ka marrë çështja, mendoj se mund të jenë bërë disa ndryshime në pamjen e 19-vjeçares, flokët mund t’i jenë prerë, mund të ketë patur paruke, nuk e di. Hetimet janë duke vazhduar dhe apeli ynë është që kushdo që di diçka, të flasë edhe në mënyrë anonime,” tha z. Dougas.

Familja e saj, në ditët e mëparshme, jetoi momente makthi derisa u konstatua se trupi i gruas që u gjet në një valixhe në Vilia i përket një personi tjetër.

Shpresat e tyre se fëmija i tyre do të kthehet në shtëpi janë rritur përsëri dhe familja apelon tek kushdo që di gjënë më të vogël, qoftë edhe në mënyrë anonime, të bëjë një telefonatë tek autoritetet ose ta deklarojë atë.

Autoritetet e policisë po kontrollojnë tërësisht çdo provë që vjen dhe shpresojnë që misteri i zhdukjes të zgjidhet së shpejti.

Kronika

E premtja e 16 tetorit 2020 filloi me një ogur të mirë për familjen Vasili. Një ditë e ngrohtë dhe me diell e vjeshtës ishte gjithçka që duhej për psikologjinë e anëtarëve të saj, pasi atë pasdite 19-vjeçari Artemis do të kalonte nëpër një intervistë pune në një zinxhir të madh dyqanesh lodrash në zonën e Koropit.

Vajza e re nuk donte ta ngarkonte buxhetin e familjes me shpenzimet e saj të jetesës, ajo po përpiqej të gjente një punë dhe të vendoste themele të reja në jetën e saj pas ndarjes nga partneri i saj në verë.

Ajo nuk dukej se ishte e shqetësuar nga asgjë dhe as nuk ishte ankuar ndonjëherë për asgjë. Një vajzë  romantike dhe e ndjeshme, një studente shumë e mirë në shkollë dhe një ndjekëse besnike e parimeve ortodokse të familjes dhe anëtare e katekizmit të famullisë lokale.

Ajo kurrë nuk u shkaktoi probleme prindërve dhe vëllait të saj, ajo kurrë nuk kishte shpërthime të zakonshme adoleshente, por gjithashtu hapej rrallë për ndonjë gjë që e shqetësonte.

Një vajzë e qetë, shumë afër familjes së tij, vajza dhe motra perfekte.

Atë të premte, vajza bukuroshe zeshkane kishte veshur pantallonat e zeza, këmishën blu me vija të bardha dhe atletet e saj të rehatshme.

Ajo mori me vete syzet me kornizën e argjendtë dhe 40 euro për shpenzimet e udhëtimit. E hapi derën dhe u largua. Por nuk u kthye më.

Artikuj te ngjajshem

Shkruaj nje koment

Back to top button