Bota

Udhëtonin me anije në Mesdhe/ Vdesin 4 emigrantë në brigjet e Spanjës, 3 kishin lëndime

MADRID

Katër migrantë u gjetën të vdekur dhe tre u trajtuan për djegie akute nga dielli, pasi anija e tyre arriti në ishullin Kanarie të Tenerife të martën, thanë rojet bregdetare spanjolle.

Gjithsej 47 migrantë ishin në anije. Numri i migrantëve të padokumentuar që mbërrijnë në Ishujt Kanarie të Spanjës ishte më shumë se tetë herë më i lartë në 2020 sesa në 2019, me ndikimin e pandemisë COVID-19 në turizëm dhe industri të tjera në Afrikën veriore dhe nën-Sahariane, duke bërë udhëtimin e rrezikshëm, shkruajnë mediat e huaja.

Qindra njerëz vdiqën ose u zhdukën vitin e kaluar duke e bërë kalimin në ishujt spanjollë në Oqeanin Atlantik, shpesh në anije të dendura, të mbipopulluara me motorë jo të besueshëm, lajmëroi agjencia e refugjatëve e Kombeve të Bashkuara.

Artikuj te ngjajshem

Shkruaj nje koment

Back to top button