Bota

Varianti anglez i koronavirusit përhapet në të katërt anët e globit, ja në cilat vende është konfirmuar deri tani

Rastet e këtij mutacioni që janë më ngjitës janë konfirmuar jashtë Britanisë dhe SHBA, në: Australi, Belgjikë, Brazil, Kanada, Kili, Kinë, Danimarkë, Finlandë, Francë, Gjermani, Islandë, Indi, Irlandë , Izraeli, Italia, Japonia, Libani, Malta, Hollanda, Norvegjia, Pakistani, Portugalia, Singapori, Koreja e Jugut, Suedia, Tajvani, Turqia dhe Emiratet e Bashkuara Arabe.

Më parë gjatë ditës, Turqia ndaloi hyrjen e shtetasve britanikë në vend, pasi zbuloi 15 raste të mutacionit të ri edhe më ngjitës të koronavirusit tek udhëtarët nga Britania.

Ministri i Shëndetësisë Fahrettin Koca tha se 15 udhëtarët ishin izoluar, ashtu si edhe ata me të cilët kishin kontaktuar. Asnjë rast tjetër i mutacionit Covid-19 nuk është zbuluar gjatë testeve të rregullta në të gjithë vendin.

“Situata është nën kontroll. Hyrja në Turqi nga Mbretëria e Bashkuar është pezulluar përkohësisht”, tha Kotsa në një deklaratë.

Artikuj te ngjajshem

Shkruaj nje koment

Back to top button