Bota

Varianti i ri i koronavirusit të Mbretërisë së Bashkuar gjendet në disa kantone në Zvicër

Gjeneva është e fundit nga gjashtë kantonet zvicerane për të zbuluar variantet e reja të virusit me origjinë nga MB dhe Afrika e Jugut. Autoritetet shëndetësore të Gjenevës njoftuan të Dielën se pesë raste të llojit të ri të Mbretërisë së Bashkuar ishin gjetur në kanton.

“Është shumë e mundshme që ka qarkullim të virusit të këtij lloji në kantonin tonë”, tha Departamenti i Shëndetësisë i Gjenevës (DSES) në një njoftim për shtyp, përcjell albinfo.ch.

“Për të përmbajtur transmetimin e këtij lloji të ri brenda popullatës, autoritetet shëndetësore të Gjenevës po intensifikojnë dhe shtrijnë masat e karantinës. Ata vendosën shqyrtimin proaktiv të pacientëve me këtë variant të ri”, shtoi DSES.

Disa raste të tjera të variantit të Mbretërisë së Bashkuar u gjetën gjithashtu në fund të dhjetorit në Cyrih, Graubünden, Valais dhe Bern, dhe një rast i llojit të Afrikës së Jugut u zbulua në Ticino, sipas Zyrës Federale të Shëndetit Publik (FOPH).

Lloji i ri besohet të jetë shfaqur për herë të parë në zonat e Londrës dhe Kentit të Mbretërisë së Bashkuar në Shtator 2020 dhe raportohet të jetë deri në 70 për qind më ngjitës sesa llojet e tjera.

Blaise Genton, shefi mjekësor i departamentit të sëmundjeve tropikale në Universitetin Qendra e Mjekësisë së Përgjithshme dhe Shëndetit Publik (Unisanté) në Lozanë tha se lloji i ri “është shqetësues”.

“Koronavirusi për fat të mirë ka mutuar pak që nga fillimi i pandemisë. Ajo që është shumë e rëndësishme të dimë është nëse ky mutacion çon në sëmundje më të rënda ose në më shumë vdekje, të cilat ende nuk i dimë”.

Tani shtrohet pyetja nëse varianti do t’i përgjigjet mirë vaksinës Covid.

“Aktualisht, nuk ka asgjë për të sugjeruar që mutacionet që ndodhin do t’i rezistojnë efektivitetit të vaksinës”, tha Claire-Anne Siegrist, kreu i njësisë së vaksinave në spitalet universitare të Gjenevës (HUG).

Më 21 Dhjetor, Zvicra ndaloi të gjitha udhëtimet nga Britania e Madhe dhe Afrika e Jugut, por jo para 60 fluturimeve nga MB – duke sjellë rreth 10,000 turistë, kryesisht skiatorë që shkonin në Verbier – zbarkuan në aeroportin e Gjenevës.

Këshilli Federal kishte futur me shpejtësi një ndalim të përgjithshëm të hyrjes për të gjithë arritjet nga MB dhe Afrika e Jugut. Ai gjithashtu urdhëroi të gjithë nga të dy vendet të bënin karantinë për 10 ditë.

Sidoqoftë, rreth 350 turistë britanikë e kanë shmangur atë karantinë duke ikur brenda natës, me disa raportohet se kanë udhëtuar në Francë.

Artikuj te ngjajshem

Shkruaj nje koment

Back to top button