Bota

Zelanda e Re konfirmon rastin e parë me COVID në dy muaj, gruaja ishte kthyer nga Europa dhe kishte bërë 14 ditë karantinë

ZELANDË E RE– Është raportuar rasti i parë me koronavirus në Zelandë e Re, në më shumë se dy muaj, megjithëse nuk ka prova të menjëhershme që virusi po përhapet në komunitet, raporton newsnet.

Drejtori i përgjithshëm i Shëndetësisë Ashley Bloomfield tha se gruaja e infektuar ishte një 56-vjeçare që u kthye kohët e fundit nga Evropa dhe ishte karantinuar në Pullman Hotel në Auckland. Ashtu si udhëtarët e tjerë të kthyer, ajo kishte kaluar 14 ditë në karantinë dhe dy herë ishte testuar negative para se të kthehej në shtëpi më 13 Janar. Më vonë ajo pati simptoma dhe doli pozitive.

“Ne po punojmë nën supozimet se ky është një rast pozitiv dhe se është një variant më i transmetueshëm, ose ai i identifikuar së pari në Afrikën e Jugut ose në Mbretërinë e Bashkuar, ose potencialisht në Brazil – ose një variant tjetër i transmetueshëm”,- tha Dr Bloomfield në një konferencë shtypi.

Gruaja kishte udhëtuar në Spanjë dhe Hollandë para se të mbërrinte në Zelandën e Re, tha ai. Bloomfield tha se autoritetet po hetonin nëse ajo kapi sëmundjen nga një udhëtar tjetër që kthehej i cili po qëndronte në të njëjtin objekt karantine.

“Kjo grua në fjalë ka qenë e zgjuar dhe ka mbajtur një regjistrim të mirë të lëvizjeve të saj, duke skanuar kodet QR kudo që ka shkuar. Kjo vendosi një themel shumë të mirë për ekipin tonë të gjurmimit të kontakteve për të bërë atë që duhet të bëjnë tani dhe se puna është duke u zhvilluar mirë, kështu që unë dua ta pranoj atë.”– tha Chris Hipkins, Ministri i Reagimit COVID-19 i Zelandës së Re.

Zelanda e Re njihet si vendi që arriti ta menaxhonte më mirë situatën e pandemisë falë masave të marra që në raportimet e rasteve të para, duke çuar vendin në një izolim total në pranverën e kaluar.

Artikuj te ngjajshem

Shkruaj nje koment

Back to top button