Bota

Muzika italiane në zi, ndërron jetë diva e njohur (Foto)

Milva ka vdekur: “Pantera e Goro”, e quajtur kështu nga qyteti i saj i lindjes, vdiq në shtëpinë e saj në qendër të Milanos. 

Milva, pseudonimi i Maria Ilva Biolcati, lindi më 17 korrik 1939: interpretuese historike e këngës italiane, ajo gëzoi suksesin botëror duke marrë pëlqimin e veçantë, si dhe në Itali, gjithashtu në Gjermani.

Ajo publikuoi albume të shumta në Francë, Japoni, Greqi, Spanjë dhe Amerikën e Jugut.

Gjithashtu ajo ka bashkëpunuar me kompozitorë dhe muzikantë evropianë si Ennio Morricone në 1965, Francis Lai në 1973, Mikis Theodorakis në 1978 ( Is ich denke u bë albumi më i shitur në Gjermani), Enzo Jannacci në 1980, Vangelis në 1981 dhe 1986, Franco Battiato në 1982 dhe 1986.

“La Pantera di Goro’ ka interpretuar në La Scala në Milano, në Deutsche Oper në Berlin, në Operën e Parisit , në Royal Albert Hall në Londër dhe në Edinburgh Festival .

Duke marrë sukses si në Itali dhe ndërkombëtarisht, ajo mbetet deri më sot një nga personalitetet më të njohura italiane në fushat e muzikës dhe teatrit. 

Karriera e saj artistike është njohur zyrtarisht nga republikat italiane, gjermane dhe franceze, secila prej të cilave i ka dhuruar asaj nderimet më të larta si: Chevalier i Urdhrit Kombëtar të Legjionit të Nderit të Republikës Franceze (Paris, 11 Shtator 2009), Komandant i Urdhrit të Meritës së Republikës Italiane ( Romë, 2 qershor 2007), Oficer i Urdhrit të Meritës së Republikës Federale të Gjermanisë ( Berlin , 2006) dhe Oficer iOrdre des Arts et des Lettres (Paris, 1995).

Artikuj te ngjajshem

Shkruaj nje koment

Back to top button