Aktualitet

Numri i të prekurve me Covid-19 në të gjithë botën, tejkalon 150 milionë

Numri i rasteve me koronavirus në të gjithë botën ka arritur në mbi 50 milionë.

Janë regjistruar 150, 034, 213 raste më Covid, të dhëna këto që përditësohen në vijim.

Ndërkohë numri më i lartë i rasteve është raportuar në SHBA me rreth 32, 957, 255 të prekur.

Pas SHBA vendet që renditen me numrin më të lartë të të prekurve janë: India 18.368.096, Brazili me 14.446.541 raste, Franca 5.565.852, Rusia 4.787.273, Turqia 4.751.026, Britania e Madhe 4.411.797, Italia 3.994.894, Spanja 3.504.799, Gjermania 3.351.474, Argjentina 2.905.172, Kolumbia 2.804.881, Polonia 2.776.927, Irani 2.459.906, Meksika 2.333.126, Ukraina 2.047.838, Peruja 1.775.062, Indonezia 1.657.035, Çekia 1.626.033, Afrika e Jugut 1.577.200, Holanda 1.481.323 dhe Kili 1.184.271 raste.

Deri më tani, në të gjithë botën nga COVID-19 kanë humbur jetën 3.158.322 persona, ndërsa 127.546.239 janë shëruar.

Artikuj te ngjajshem

Shkruaj nje koment

Back to top button