Bota

Pasojat e ndryshimeve klimaterike/ Shkrirja e akullnajave alarmon shkencëtarët, rrezikohet zhdukja e disa qyteteve të mëdha botërore

Pothuajse të gjithë akullnajat në botë po humbin masën e akullit me një ritëm të përshpejtuar, sipas një studimi të ri që ekspertët thanë se krijonte një “pamje alarmante”.

Kërkimi i botuar të Mërkurën në revistën shkencore Nature ofron një nga pasqyrat më të gjera të humbjeve të masës së akullit nga rreth 220,000 akullnajat në të gjithë botën, një burim kryesor i ngritjes së nivelit të detit.

Duke përdorur imazhe me rezolucion të lartë nga sateliti i NASA-s Terra nga 2000-2019, një grup shkencëtarësh ndërkombëtarë zbuluan se akullnajat, me përjashtim të shtresave të akullit të Grenlandës dhe Antarktikut që ishin përjashtuar nga studimi, humbën mesatarisht 267 gigatonë akull në vit .

Një gigatonë akull do të mbushte Parkun Qendror të Qytetit të Nju Jorkut dhe do të qëndronte 341 metra (1,119 këmbë) e lartë.

Studiuesit gjithashtu zbuluan se humbja e masës së akullnajave u përshpejtua. Akullnajat humbën 227 gigatonë akull në vit nga 2000 në 2004, por kjo u rrit në një mesatare prej 298 gigatonnes çdo vit pas 2015.

Shkrirja po ndikonte ndjeshëm në nivelin e detit me rreth 0.74 milimetra në vit, ose 21 përqind të rritjes së përgjithshme të nivelit të detit të vërejtur gjatë periudhës.
Shkencëtarët kanë paralajmëruar prej kohësh që temperaturat e ngrohjes të nxitura nga ndryshimi i klimës janë duke ngrënë në akullnajat dhe shtresat e akullit nëpër botë, duke kontribuar në nivele më të larta të detit që kërcënojnë qytetet e populluara bregdetare të botës.

Normat globale të hollimit, të ndryshme nga vëllimi i ujit të humbur, u dyfishuan në 20 vitet e fundit dhe “kjo është e madhe”, tha Romain Hugonnet, një glaciolog në ETH Zurich dhe Universiteti i Toulouse në Francë që drejtoi studimin.

Artikuj te ngjajshem

Shkruaj nje koment

Back to top button