Bota

Peshkaqeni i bardhë grabitqar, nga SHBA noton drejt Britanisë, i dyti që arrin të kalojë Atlantikun

Peshkaqeni i bardhë me emrin Nukumi po gjurmohet nga shkencëtarët duke përdorur GPS dhe një ekspert nga OCEARCH, paralajmëron se mund të arrijë në bregdetin e Mbretërisë së Bashkuar.
Një peshkaqen i madh i bardhë mund të notojë në Mbretërinë e Bashkuar pasi mori rrugën e gabuar, raporton Mirror.

Ky grabitqar gati 5 metra e gjysmë i gjatë është vetëm peshkaqeni i dytë i bardhë i madh që ka arritur të kalojë Atlantikun dhe tani po lëviz drejt brigjeve të Mbretërisë së Bashkuar në prag të sezonit të verës.

Një peshkaqen femër me emrin Nukumi peshon mbi një ton e gjysmë dhe zakonisht noton lart e poshtë brigjeve perëndimore të SHBA dhe Kanadasë.

Shkencëtarët që ndjekin lëvizjet e kësaj kafshe 50-vjeçare thonë se u desh një lëvizje jashtëzakonisht e pazakontë dhe notoi në lindje përtej Atlantikut.

“Nukumi ka notuar në lindje për dy muajt e fundit, që kur u largua nga bregu i SHBA-së pranë Karolinës së Jugut. Sipas shifrave të fundit, tani ndodhet rreth 2700 kilometra larg brigjeve të Mbretërisë së Bashkuar”, tha Bob Hueter, një shkencëtar në OCEARCH.

Shkencëtarët, megjithatë, ende dyshojnë se Nukumi do të arrijë në brigjet e Britanisë sepse peshkaqenët e bardhë janë një dukuri tepër e rrallë atje.

Artikuj te ngjajshem

Shkruaj nje koment

Back to top button