AktualitetPolitike

Shqipëria voton sot! Kush është politikani i parë që i drejtohet sot kutive të votimit

Sot qytetarët shqiptarë do t’iu drejtohen qendrave të votimit, për të zgjedhur partinë dhe kandidatin e tyre të preferuar, në listat e qarqeve, që dëshirojnë që ti përfaqësojnë në Kuvendin e 4 viteve të ardhshme.

Në Shqipëri janë 3,588,869 shtetas me të drejtë vote, edhe pse një pjesë e konsiderueshme e tyre janë emigrantë, të cilët edhe në këto zgjedhje nuk kanë të drejtën e votës në vendin ku punojnë dhe jetojnë.

Politikani i parë që pritet ti drejtohet sot kutive të votimit është presidenti Ilir Meta, i cili ka bërë dhe një postim në rrjetet sociale ku shkruan:

Drejt zyrës në krye të Detyrës! Ditë e mrekullueshme sot. Dita e SOVRANIT.

Artikuj te ngjajshem

Shkruaj nje koment

Back to top button