AktualitetBota

U kapën me 1,25 milion paund drogë, gjyqtari dënon 3 shqiptarët: Po kontrolloni kanabisin në Britani

Për shkak të erës ‘së fortë’ që shkaktoi në lagje, një fabrikë ‘masive’ e kanabisit prej 1,25 milion paund u zbulua në Kirkby, u tha në Gjykatën e Nottingham.

Të arrestuarit me kombësi shqiptare, Ledion Subashi, Aurel Koltraka dhe Kreshnik Batusha u gjetën me sasi të vogla parash në pronë më 14 janar, tha prokurori Andrew Peet.

Ai e përshkroi atë si një ‘rritje e sofistikuar e kanabisit’, e cila mbrohej nga një sistem kamerash sigurie të lidhura me telefon celular.

Oficerët gjetën 1,382 bimë, nga të cilat 327 ishin të prera dhe të thara, nëpër 13 dhoma.

Rendimenti i parashikuar u vlerësua midis 41.5 kg dhe 124 kg, vlerësuar në mes 400,000 dhe 1.25 milion paund.

Të tre të pandehurit janë shtetas shqiptarë dhe ndodhen në Mbretërinë e Bashkuar në mënyrë të paligjshme, tha Z. Peet.

Caroline Harris tha se Subashi kishte qenë në pronë vetëm për disa ditë pasi kishte udhëtuar në Britani nga Belgjika me kamion.

“Ai është një njeri krenar që ka punuar shumë që kur ishte 15 vjeç“, tha ajo. “Megjithatë në shtëpi ai nuk po fitonte aq sa të mbështeste prindërit, vëllain dhe gjyshen e tij”.

Avokatja Marie Spenwyn tha se Batusha ishte vetëm 21 vjeç në atë kohë dhe me karakter të mirë të mëparshëm, ndërsa Koltraka u rrit në varfëri në Shqipëri dhe ‘erdhi këtu duke kërkuar një jetë më të mirë, megjithëse në mënyrë të paligjshme’.

Ledion Subashi, 27 vjeç, Aurel Koltraka, 30 vjeç dhe Kreshnik Batusha, 22 vjeç, pa vendbanim të caktuar, u deklaruan fajtorë për prodhimin e kanabisit.

Gjykatësi Stuart Rafferty QC u tha atyre, përmes një përkthyesi shqiptar: “Pa dyshim që e dini, me thashetheme nëse jo me përvojë, prodhimi i kanabisit në këtë vend kohët e fundit është bërë i kontrolluar nga Evropianët Lindorë – shumë prej të cilëve vijnë nga vendi juaj.

Problemet e shkaktuara prej tyre në këtë vend po bëhen epidemike dhe ata janë në gjendje të vazhdojnë atë operacion për shkak të vullnetit të njerëzve si ju për të mbyllur sytë ndaj realitetit dhe për të ardhur në këtë vend me premtimin e punës.

Ju e dini dhe unë e di që sa më shpejt që të ktheheni në Shqipëri – kurdo që të jetë kjo – njerëzit të cilëve u keni borxh ato para do t’ju kthejnë në këtë vend për t’i filluar të gjitha këto përsëri. Të gjitha për shkak të marrëzisë tuaj.

E pranoj me siguri se jetoni në varfëri. Unë e pranoj që të gjithë kanë të drejtë të jetojnë një jetë më të mirë për ta dhe familjen e tyre. Por kërkimi për ta bërë atë në një vend tjetër kur ju hyni në mënyrë të paligjshme nuk mund të shkaktojë kurrë atë mundësi. Dhe nëse nuk e dinit atëherë, merreni vesh tani”.

Ai i burgosi ​​për nga 14 muaj secili. Ata do të vuajnë gjysmën e dënimit para se të dëbohen.

Artikuj te ngjajshem

Shkruaj nje koment

Back to top button